شهر زنجان

استان زنجان با مساحت 22164 کیلومتر مربع از جمله مناطق زیبا و تاریخی ایران است که در شمال غربی فلات مرکزی ایران قرار گرفته است این استان کوهستانی از شرق به استان های گیلان و قزوین و از جنوب به استان همدان از غرب به آذربایجان غربی و کردستان و از شمال به اردبیل و آذربایجان شرقی محدود می شود. این استان از دو ناحیه کوهستانی جلگه ای تشکیل شده و دارای آب و هوای کوهستانی سرد و آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب می باشد.
محصولات عمده کشاورزی استان زنجان که اکثراً صادر هم می شوند عبارتند از : زیتون، انار،سیر ،انجیر ،برنج ،انگور ،زردآلو ،سیب ،لوبیا ،خیار ،پیاز ،گردو ،فندق و بادام.
شهرستان های استان عبارتند از: زنجان ،ابهر، خدابنده ،طارم ،خرمدره ،ایجرود و ماهنشان .

آثار تاریخی و گردشگری استان زنجان

گنبد  سلطانیه

بنای گنبد سلطانیه در شهر سلطانیه در 34 کیلومتری شهر زنجان واقع شده است این بنا به دستور سلطان محمد خدابنده از سال 704 هجری قمری شروع و در مدت 9 سال در تاریخ 713 هجری قمری پایان یافته است.  این بنا با 48.5 متر ارتفاع و 25.6 متر دهانه گنبد پس از کلیسای سانتا ماریا در فلورانس ایتالیا و مسجد ایاصوفیا در استانبول ترکیه بنای عظیم تاریخی گنبد دار در جهان و اولین بنای عظیم آجری تاریخی ایران است .

 

 

مسجد جامع (سید)

  مجموعه مسجد و مدرسه سید توسط عبد الله میرزا دارا، پسر یازدهم فتحعلی شاه قاجار در هنگام حکمرانی در زنجان و به سال1242 هجری قمری احداث گردیده است این مجموعه تاریخی یکی از بناهای ارزشمندی است که بر اساس طرح مساجد چهار ایوانی ساخته شده است.

 

 

رختشویخانه

   بنای رختشویخانه در بافت تاریخی شهر در محله موسوم به عباسقلی خان احداث شده . زمین این بنا در سال 1347 توسط مرحوم توفیقی رئیس بلدیه وقت شهر خریداری و توسط دو برادر به نام مشهدی اکبر (معمار ) و مشهدی اسماعیل (بنا ) ساخته شده است . آب این رختشویخانه از قلعه حاج مبر بها الدین تامین گردیده و محلی عمومی برای شستشوی لباس بوده است . این بنا در زمان خود به شکلی بسیار پیشرفته قسمتی از نیاز بهداشتی شهر را تامین میکرده و توسط بانویی به نام معصومه خانم به عنوان کارمند بلدیه اداره می شده است .

 

 

 

غار کتله خور

این غار که در 165 کیلومتری جنوب غربی زنجان و 5 کیلو متری بخش گرماب از توابع شهرستان خدابنده واقع شده است یکی از زیباترین غارهای ایران محسوب می شود و با داشتن قندیل های بسیار زیبا چشم هر بیننده را خیره می کند. در حال حاضر بیش از 2 کیلومتر از غار آماده بازدید علاقمندان می باشد .
جاده منتهی به این غار آسفالت بوده و دارای امکانات رفاهی از قبیل ، مهمانپذیر، رستوران اغذیه فروشی ، پارکینگ و امثال آن می باشد و همه روزه گردشگران زیادی از این غار زیبا بازدید می کنند .

 

 

 

مجموعه بازار سنتی زنجان

  احداث این مجموعه در دوران آقا محمد خان قاجار آغاز ودر سال 1213 در زمان فتحعلی شاه قاجار خاتمه یافته و مساجد و سراها و گرمابه ها در سال 1324 به آن اضافه شده است . مجموعه بازار قدیمی به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازار بالا و پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است.